Kabel elektryczny w ziemi. Przepisy

Kabel elektryczny w ziemi

Data publikacji:

30 kwi 2025 r.

Data aktualizacji:

30 kwi 2025 r.

Autor:

Redaktor Elektryka

Ocena:

Spis Treści
Poprowadzenie kabla elektrycznego w ziemi to istotny krok podczas wykonywania przyłącza elektrycznego dla domu jednorodzinnego lub podczas prac ogrodowych. Montaż kabli w ziemi jest regulowany przez konkretne przepisy prawne. W tym artykule dowiesz się jakie przepisy obowiązują w Polsce i jak układać kable elektryczne w ziemi.

Montaż kabli elektrycznych w ziemi — obowiązujące przepisy

Podczas budowy domu inwestor musi doprowadzić kabel elektryczny od rozdzielnicy przyłączeniowej (tak zwane przyłącze elektryczne) do rozdzielnicy znajdującej się w budynku. Istnieją dwa typy przyłącza: przyłącze napowietrzne i przyłącze kablowe.

Dzisiaj skupimy się na przyłączu kablowym układanym w ziemi.

Sposób ułożenia kabli elektrycznych w ziemi reguluje norma N-SEP-E-004. Norma określa, w jaki sposób należy układać kabel elektryczny w ziemi w zależności od rodzaju i struktury gleby.

Dlatego przed ułożeniem kabla musisz wziąć pod uwagę:

  • rodzaj podłoża i gleby (np. gleba piaszczysta)
  • panujące warunki środowiskowe
  • obecność innych instalacji elektrycznych.

Kiedy trzeba poprowadzić kabel elektryczny w ziemi?

Kabel elektryczny w ziemi umieszcza się nie tylko do podłączenia domu, ale także do doprowadzenia energii elektrycznej do:

  • zasilania bramy
  • zasilania furtki
  • zasilania gniazdek ogrodowych
  • zasilania lampek
  • zasilania lamp LED (np. dla podświetlenia schodów lub tarasu).

Poprowadzenie instalacji w ziemi umożliwia ci podłączenie urządzeń w ogrodzie, na trasie i wokół domu. Dlatego warto ją szczegółowo rozplanować.

Jak przygotować się do układania kabli w ziemi?

Przed przystąpieniem do pracy musisz odpowiednio przygotować się do ułożenia kabli energetycznych w ziemi. Obejmuje to przygotowanie projektu i rozmieszczenia przyłączy elektrycznych. W umowie z zakładem energetycznym powinna znaleźć się informacja o sposobie doprowadzenia przyłącza.

Wymagania techniczne dotyczące między innymi przewodów, zabezpieczeń, lokalizacji i połączeń znajdziesz też w Warunkach Technicznych Przyłącza zapewnionych przez dostawcę energii elektrycznej.

Warunki techniczne określają między innymi:

  • moc przyłącza
  • rodzaj kabla
  • wymagane zabezpieczenia
  • lokalizacje

Jaki typ kabla wybrać? Zwykle do ułożenia kabla elektrycznego w ziemi wykorzystuje się typ kabla YKY lub YAKY. Są to kable o wytrzymałości 1000 V, a różnią się tym, że jeden kabel to odpowiednio kabel miedziany a drugi to kabel aluminiowy.

Doświadczony elektryk z uprawnieniami może pomóc ci wybrać odpowiedni kabel z odpowiednią ilością żył. Wszystko zależy od typu przyłącza, a także od otrzymanych warunków przyłącza.

Wybór kabla i wyznaczenie trasy przebiegu kabla elektrycznego

Na początku określ jaki typ kabla potrzebujesz: kabel YKY (miedziany) czy kabel YAKY (aluminiowy). Najczęściej do przyłączy elektrycznych stosuje się kable 5 lub 4 żyłowe.

Kiedy wybór kabla energetycznego będziesz mieć już za sobą, musisz określić trasę przebiegu przewodów.

Możesz to zrobić w prosty sposób poprzez odmierzenie odległości wbitymi w ziemie kołkami i poprowadzeniem sznurka między nimi. Istnieją też bardziej profesjonalne narzędzia takie jak niwelatory lub laserowe przyrządy do mierzenia odległości na dużych działkach.

Na tym etapie powinieneś też zorientować się, z jakim typem gruntu masz do czynienia. Ta wiedza przyda ci się do odpowiedniego przygotowania i dostosowania do przepisów prawa.

Pamiętaj, że trasa przebiegu kabla elektrycznego musi być jak najkrótsza i przebiegać w linii prostej! Pozwoli ci to uniknąć potencjalnych uszkodzeń. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, musisz dobrać kable o odpowiednim promieniu gięcia.

Wykonanie wykopu pod montaż kabli elektrycznych w ziemi

Kolejnym krokiem jest wykopanie rowu pod ułożenie kabli energetycznych. Do tego celu możesz użyć łopaty lub szpadla, jeśli odległość między przyłączem a domem jest niewielka. W przeciwnym wypadku możesz skorzystać z usługi wypożyczenia minikoparki. Elektryk Pruszków oferuje właśnie taką usługę.

Przepisy dotyczące głębokości wykopu

Norma N-SEP-E-004 opisuje, na jakiej głębokości powinien znaleźć się kabel elektryczny w ziemi. Jak wspomnieliśmy, jest to uzależnione od warunków środowiskowych.

Jednak zwykle jest to głębokość 70-80 cm poniżej powierzchni gruntu dla kabli o napięciu znamionowym w przedziale 1-20 kV. Kabel musi być ułożony na podsypce z piasku, a po umieszczeniu w rowie trzeba go ponownie pokryć co najmniej 10 cm warstwą piasku.

Użycie piasku wynika z rezystywności cieplnej, która w przypadku piasku nie przekracza 2,5 K∙ m/W.

Następnie ułożony i pokryty piaskiem kabel trzeba oznaczyć niebieską folią wykonaną z tworzywa sztucznego. Niebieska folia oznacza obecność kabla energetycznego o napięciu znamionowym do 1 kV.

Folia w kolorze czerwonym jest używana do kabli o napięciu powyżej 1 kV.

Na koniec można zasypać wykop, pamiętając o tym, że folia powinna zostać zakopana na wysokości co najmniej 25 cm i nie większej niż 35 cm nad położonym w ziemi kablem.

Jak zabezpieczyć kabel elektryczny w ziemi?

Do zabezpieczenia kabla w ziemi możesz użyć przepustu kablowego lub rury karbowanej PVC (tak zwane peszle). Zabezpieczy to kabel przed uszkodzeniami mechanicznymi w czasie eksploatacji.

Osłona kabli do zastosowań podziemnych jest zwykle wykonana z materiałów odpornych na korozje, uszkodzenia, czy inne warunki środowiskowe.

Specjalista będzie w stanie pomóc ci dobrać odpowiednie zabezpieczenia do instalacji.

Testowanie kabli energetycznych po montażu

Po zakończonych pracach powinieneś przetestować kable elektryczne, zanim zostaną podłączone do przyłącza elektrycznego.

Testowanie kabli obejmuje sprawdzenie ciągłości żył i pomiar rezystencji izolacji.

Zaleca się zatrudnić doświadczonego elektryka z uprawnieniami, który sprawdzi ciągłość żył za pomocą miernika elektrycznego. Wykona też pomiar rezystencji izolacji odpowiednim przyrządem. Pomiar rezystencji jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ jest wykonywany pod wysokim napięciem, dlatego obecność elektryka jest obowiązkowa.

Rezystencja izolacji kabla powinna wynosić nie mniej niż 20 MΩ dla napięcia testowego 2,5 kV.

Podsumowanie

Poprawne wykonanie przyłącza elektrycznego i staranne poprowadzenie kabla energetycznego w ziemi da ci gwarancje prawidłowego działania instalacji elektrycznej. Kabel elektryczny w ziemi powinien zostać ułożony zgodnie z obowiązującymi przepisami (norma N-SEP-E-004).

Obecność wykwalifikowanego elektryka zapewni bezpieczeństwo montażu, a także da ci możliwość skorzystania z dodatkowych usług takich jak wypożyczenie minikoparki.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są przepisy dotyczące układania kabli elektrycznych w ziemi?

Układanie kabli elektrycznych w ziemi reguluje norma N-SEP-E-004, w której znajdują się wymogi dotyczące na przykład głębokości wykopu.

Dodatkowo Warunki Techniczne Przyłącza dostarczane przez zakład energetyczny opisują wymagania dotyczące sposobu podłączenia przyłącza elektrycznego, zabezpieczeń, lokalizacji, typu kabla oraz mocy przyłączeniowej.

Jak głęboko trzeba układać kabel energetyczny w ziemi?

Zgodnie z normą N-SEP-E-004 głębokość wykopu pod ułożenie kabli energetycznych powinna wynieść pomiędzy 70-80 cm poniżej powierzchni gruntu na podsypce z piasku dla kabli o napięciu znamionowym w przedziale 1-20 kV.

Po ułożeniu kabla zasypuje się go co najmniej 10 cm warstwą piasku.

Czy kabel elektryczny trzeba zabezpieczyć osłoną lub folią?

Tak według przepisów prawnych kabel elektryczny w ziemi musi być zabezpieczony folią ostrzegawczą. Folia powinna zostać zakopana na wysokości co najmniej 25 cm i nie większej niż 35 cm nad położonym w ziemi kablem.

Kable energetyczne o napięciu znamionowym do 1 kV powinny być oznaczone niebieską folią.

O Autorze
Redaktor Elektryka

Eletryk

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit

©2025 Elektro-Instalacje Tomasz Szwaj

Website & Performance by The Story